Odgovorna organizacija
Resursni Aarhus centar u BiH
Područje djelovanja
Novo Sarajevo, Novi Grad Sarajevo, Centar, Ilidža, Istočno Novo Sarajevo i Pale
Adresa
Behdžeta Mutevelića 39, Sarajevo
Kontakt
info@aarhus.ba
Opis projekta
Opći cilj akcije projekta je kreiranje jedinstvenog Eko HUB-a Sarajevo, osposobljavanjem i jačanjem učešća Aarhus centra Sarajevo u formiranju, provedbi, praćenju sektora, politika i procesa donošenja odluka vezano za zaštitu okoliša, na lokalnom nivou.
Izgradnja kapaciteta organizacija civilnog društva i lokalnih zajednica u BiH predstavlja direktan odgovor na globalni cilj programa da podrži uključivanje organizacija civilnog društva u razvoj ekoloških strategija i procesa integracije u EU. Iz tog razloga fokus izgradnje kapaciteta u prvom dijelu akcije će biti na revidiranje postojeće unutrašnje strukture Aarhus centra Sarajevo, ljudskim, finansijskim i tehničkim kapacitetima organizacije kako bi se učvrstilo Udruženje i njeni članovi i članice.
Specifični ciljevi akcije jesu omogućiti efikasnost, pouzdanost i vidljivost aktivnosti i uticaja Eko HUB-a Sarajevo, jačanjem suradnje sa lokalnim akterima, i inkluzivnom pristupom rješavanja konkretnih problema iz oblasti zaštite okoliša, putem: edukacija organizovanih kroz projekat “Misli o prirodi!”organizovanih i sprovedenih lokalnih inicijativa/akcija; jačanjem podrške kompanijama koje su posvećene sopstvenom unapređenju u oblasti društvene odgovornosti i zaštite okoliša; suradnjom i komunikacijom sa lokalnim donosiocima odluka i drugim relevatnim lokalnim akterima o pitanjima zaštite okoliša; pružanjem podrške i ostvarivanjem partnerstva sa organizacijama civilnog društva koje se bave zaštitom okoliša ili sprovode srodne programe u regiji u kojoj djeluje Eko HUB; pružanjem podrške školama u procesu sticanja certifikata Eko škola; obilježavanjem značajnih datuma iz oblasti zaštite okoliša; organizovanjem uličnih, zagovaračkih kampanja na temu zaštite okoliša; gostovanjem na televizijskim emisija posvećene podizanju svijesti građana o značaju zaštite okoliša upotrebom alternativnih rješenja.
Ciljna grupa projekta je Aarhus centar Sarajevo građani i građankesa područija Sarajeva i Istočnog Sarajeva, koji će se moći informisati putem EKO HUB-a Sarajevo o načinima zaštite okoliša i aktvnog djelovanja radi rješavanja određenih problema iz ove oblasti. Drugim riječima, u funkciji Eko HUBa, Aarhus centar Sarajevo će kreirati jedinstven prostor za bolju i efikasniju razmjenu informacija i načina zajedničkog djelovanja iz oblasti zaštite okoliša, naročito tokom predstavnih događaja, organizovanih zagovaračkih kampanja i inicijativa/akcija.
Implementacijom projekta, lokalna zajednica će biti aktivno uključenja u pronalaženju alternativnih rješenja za određene okolišne problem u Sarajevu. Također, sve škole koje će učestovati u implementaciji projektnih aktivnosti će imati jedinstvenu priliku da ostvare jaču suradnju sa Aarhus centrom u BiH, na način da se učenicima i učenicama omogući pristp svim aktuelnim informacijama iz oblasti zaštite okoliša u BiH, gdje bi se potenciralo organizovanje ekoloških sekcija u tim školama, uz podršku i partnerstvo Aarhus centra u BiH i drugih Eko HUB-ova. Drugim riječima, ovim projektom se nastoji ojačati već ostvarena suradnja sa lokalnim školama, tako što bi se učenici i učenice ovih škola mogli uključiti u rješavanje ekoloških problema uz podršku Aarhus centra u BiH.
Nadalje, implmentacijom projekta Aarhus centar Sarajevo će moći ostvariti jaču i bolju suradnju sa lokalnim opštinama, naročitom tokom sprovođenja pojedinačnih inicijativa na temu zaštite okoliša. Paralelno, sprovođenjem projektnih aktivnosti, Aarhus centar Sarajevo će biti u mogućnosti ostvariti i bližu suradnju sa lokalnim firmama koje nastoje unaprijediti svoj sistem poslovanja, kako bi bili u skladu sa principima ekološke osvještenosti i zaštite okoliša, te će biti u prilici pružiti im svoje stručno znanje i praktično iskustvo.
Aktivnosti
- Analiza Zakona o upravljanju otpadom FBiH – zašto je nužno donijeti novi?
- Zakon o građanskoj inicijativi i zaštiti građana i aktivista u FBiH
-
Zašto nam je potreban Zakon o građanskoj inicijativi i zaštiti građana i aktivista?
-
SLAPP tužbe protiv aktivista i aktivistica postale svakodnevna rutina
- ZA Zakon o građanskoj inicijativi i zaštiti građana/ki FBiH
- Eko HUB Mrkonjić Grad za Zakon o građanskoj inicijativi i zaštiti građana/ki FBiH
- Hajrija Čobo za Zakon o građanskoj inicijativi i zaštiti građana/ki FBiH
- Eko HUB Blagaj za Zakon o građanskoj inicijativi i zaštiti građana/ki FBiH
- Eko HUB Sarajevo za Zakon o građanskoj inicijativi i zaštiti građana/ki FBiH
- Stop ilegalnoj deponiji u prvoj vodozaštitnoj zoni
- Šta se dešava u Tešnju?
- Održan Okrugli sto na temu “Analiza Zakona o upravljanju otpadom FBiH
- Rijeke u BiH pogođene nezakonitim praksama i devastacijom: borba za ekološku pravdu
- Jačanje demokratije: Donošenje zakona o građanskoj inicijativi radi zaštite i osnaživanja građana i građanki
- Federacija Bosne i Hercegovine suočena je s ozbiljnim pitanjima u vezi s upravljanjem otpadom
- EU ANTI-SLAPP Direktiva kao Vjetar U Leđa Ekološkim Aktivistima/cama i Novinarima/kama